Czym jest Mentalizm?

Ugh.. to będzie ciężka przeprawa. Postaram się ograniczyć z prywatą na tyle na ile mogę. Na swoje usprawiedliwienie wspomnę, że na przestrzeni ostatnich lat jest to dla mnie coś więcej niż sztuczki i sprytne oszukiwanie ludzi… stało się to na tyle ważne, że poświęciłem temu swoją lewą rękę pokrywając ją tatuażami odnoszącymi się do tej sztuki.. tak, sztuki.

Nie jest tajemnicą(mam nadzieję), że Mentalizm jest iluzją, a konkretniej mówiąc jej gałęzią. Tak jak sprawny manipulator, lub ładniej mówiąc prestidigitator pojawia i znika przedmioty dając dowód swoich umiejętności manualnych, tak mentalista odczytując myśli widowni daję dowód znajomości ludzkiej natury oraz swoich umiejętności interpersonalnych.

Niestety na początku swojej drogi większość mentalistów widzi techniki które działają i opierają się na… nazwijmy to „kruczkach” naszej percepcji. Na szczęście im głębiej w las tym jaśniejsze staję się, że w tym fachu największą rolę gra osobowość. 

Nie zrozumcie mnie źle… moi bracia i siostry z pozostałych gałęzi drzewa iluzjonistycznego również muszą ciągle pracować nad swoim charakterem, jednak tam jest to miły dodatek. Bonus dla widowni. Zaprezentowanie czytania w myślach może być odebrane jako ciekawa zagadka, lub istny cud… zależnie od performera.

Kolejnym elementem składającym się na mentalizm jest siłą rzeczy psychologia. W niektórych efektach mniej, w niektórych bardziej, ale masz moje słowo, że każdy szanujący się mentalista zna realne sposoby i „sztuczki” naszych umysłów. Oczywiście w życiu prywatnym będą one subtelniejsze i mniej efektowne niż na scenie.

Często kłamiemy… taka praca, ale w parze z tym idzie duża wiara we własną intuicję. Osobiście kocham polegać na niej nie korzystając z żadnego swojego „narzędzia” polegając tylko na intuicji i wykonując ślepy strzał. Dzięki temu mogę sam siebie zaskoczyć, a to dla mnie ważne.

Wiedza. Nieodłączny element. Nie jesteśmy płaskimi obrazkami, które potrafią czytać w myślach, ale jak zaczniesz z nami jakikolwiek inny temat to udajemy, że dostaliśmy sraczki i uciekamy przez okno. Jeżeli będziesz miał okazję spotkać się z jednym z nas to możesz liczyć na ciekawą rozmowę nie tylko o magii.

Szacunek, nie będę się rozpisywać w tej tematyce bo dla każdego znaczy trochę co innego. W skrócie mamy świadomość stania na barkach gigantów i nie zapominamy o nich ćwicząc, tworząc czy stojąc na scenie.

Wszyscy jesteśmy nerdami. Jakkolwiek głupio to nie brzmi, to tak jest. Powie Ci to każdy kto był świadkiem rozmowy dwóch mentalistów lub iluzjonistów gdy się rozpędzą na temat kart, historii, metod lub prezentacji. Rozmowy, kłótnie, argumenty i rozmyślanie godzinami nad szczegółem takim jak na przykład: Czy przepowiednie lepiej zapisać ręcznie czy na komputerze? Szczegół prawda? Pisząc te słowa wiem, że otrzymam odpowiedź na to pytanie na messangerze lub sms… i spędzę trochę czasu argumentując swoje spojrzenie.

To są składowe elementy mentalizmu. Ogólnie rzecz ujmując… bardzo ogólnie.  Dla każdego z nas mentalizm będzie oznaczał coś innego.

Więc czym jest dla mnie?

Ponownie ogólnie mówiąc: sposobem na życie.

Poświęciłem bardzo dużo w imię mentalizmu i iluzji. Pieniądze, które przeznaczyłem na książki i DVD mogłyby mi zapewnić niesamowitą wycieczkę, którą odpowiadałbym wnukom latami. Relację, które poświęciłem w imię studiowania tych książek i ulepszania swojego warsztatu. Czas? Cholera, nie chcę tego liczyć… nie mam czasu.

Zyskałem jednak coś ważniejszego. Wspomnienia, które kolekcjonuje z każdym wyjazdem i pokazem. Relację, te magiczne i te silne, które przetrwały moje dni i tygodnie kiedy nie wychodziłem z domu pochłonięty nowym pomysłem i na końcu.. sens by rano wstać. 

Nie wyobrażam sobie innego życia, mam przeczucie, że to jest „to”.

Miało nie być prywaty. Mentalizm jest zajebisty.

Amen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close